Istnieje kilka zalet i wad stosowania pestycydów w rolnictwie. Środki ochrony roślin to substancje chemiczne, które zabijają szkodniki, takie jak chwasty, insekty czy grzyby, których wpływ na rośliny mogą być niszczycielskie, jeśli nie są kontrolowane.
Dla większości rolników stosowanie pestycydów jest nieuniknionym aspektem rolnictwa lub ogrodnictwa. Wynika to z faktu, że środki ochrony roślin pomagają w utrzymaniu roślin i plonów wolnych od inwazji szkodników czy chwastów. Chociaż środki ochrony roślin są ważne dla rolników, ich stosowanie może stanowić zagrożenie dla rolnika, jego rodziny i zwierząt. Jednak przy właściwym stosowaniu środki ochrony roślin mogą nie mieć znaczącego działania niepożądanego na ludzi i zwierzęta. Niemniej jednak ważne jest, aby wziąć pod uwagę zalety i wady stosowania pestycydów, zanim rolnik zacznie je stosować.
Jedną z głównych zalet stosowania pestycydów jest to, że zabijają one szkodniki szybciej niż inne metody ochrony roślin. Wynika to z faktu, że środki ochrony roślin to specjalnie opracowane chemikalia, które atakują niektóre rodzaje roślin czy innych szkodników.
Po podaniu na plon, który został zaatakowany przez szkodnika, środki ochrony roślin zaczynają działać natychmiast, wpływając na normalne funkcje biologiczne narządów owada czy chwastów. Środki ochrony roślin są również łatwe w użyciu. W przypadku większości pestycydów rolnik musi tylko zmieszać pestycyd z określoną ilością wody, a następnie spryskać plony. Istnieją środki ochrony roślin w proszku, które rolnik stosuje do uprawy bezpośrednio zaatakowanej przez szkodniki. Dobry środek chwastobójczy do zbóż jarych może zwalczać niepożądane rośliny czy owady w kilka minut lub godzin. Istnieje również szeroka gama pestycydów, spośród których rolnik lub ogrodnik może wybierać. Oznacza to, że można łatwo znaleźć pestycyd, którego potrzebujemy do zwalczania określonego szkodnika w swoim gospodarstwie. Dodatkowo, jeśli chwast czy owad rozwinął odporność na określony pestycyd, rolnik może użyć innego rodzaju środka ochrony roślin.