Pracownicy to jeden z najważniejszych zasobów w firmie. Sukces wielu firm zależy właśnie od stworzenia zespołu odpowiednich ludzi.

Nie można również zapominać o inwestowaniu w rozwój pracowników. Wiele firm w Polsce nie inwestuje w pracowników przede wszystkim ze względu na dużą rotację pracowników pracujących w danej firmie. Jeśli pracownik odchodzi wszelkie koszty zainwestowane w jego rozwój zostają utracone. Jeśli odpowiednio zarządza się zasobem ludzkim znacznie łatwiej jest uzyskać sukces rynkowy.
Jednocześnie umiejętność utrzymania pracowników, dzięki odpowiedniej kulturze oraz organizacji pracy pozwala na zwiększenie efektywności funkcjonowania firmy.  Dobrym rozwiązaniem jest inwestowanie w szkolenia dla pracowników. Duża dostępność różnorodnych szkoleń dla pracowników na rynku sprawia, że nie musi to być bardzo kosztowne a jednocześnie w krótkim czasie istnieje możliwość znacznego zwiększenia potencjału ludzkiego. W wielu zawodach regularne szkolenia są również niezbędne ze względu na zmiany w dostępnej wiedzy.

Organizacja miejsca pracy

Z jednej strony ważne są kompetencje, z drugiej strony nie zapominajmy o tym, że niezmiernie istotnym elementem jest odpowiednie przygotowanie miejsca pracy. To jak ma ono wyglądać w dużej mierze oczywiście zależy od stanowiska jakie zajmujemy. Inaczej swoje miejsce pracy przygotowuje pracownik biurowy a inaczej tokarz. Bez względu jednak na stanowisko, warto jest mieć pewnego rodzaju standardy, które ułatwią nam przygotowanie miejsca pracy. Jedna z podstawowych zasad mówi, że przedmioty, które nie służą Tobie do pracy powinny zniknąć z Twojego otoczenia. Również porządek powinien zapanować w szufladach. Niedopuszczalne są resztki jedzenia na stanowisku pracy czy też w jego okolicy, walające się tłuste opakowania po przekąskach itd. itp. Warto zapoznać się z tym co mówią szkolenie 5S na ten temat i zastosować je w praktyce w swoim miejscu pracy.