Duże pomieszczenia świetnie nadają się do zagospodarowania przestrzeni, jednak mogą również stanowić pewne wyzwania projektowe.

W szczególności możesz nie mieć pewności, jak wybrać najlepsze płytki do pokrycia przestronnej podłogi. Chociaż z pewnością każdy ma inny gust projektowy, istnieją pewne podstawowe zasady, które mogą pomóc w wyborze odpowiednich płytek do dużych przestrzeni.

Jakie są najlepsze płytki do dużych przestrzeni?

Dlaczego płytki wielkoformatowe są lepsze

Eksperci często zalecają stosowanie płytek wielkoformatowych na podłogach w przestronnych pomieszczeniach. Mogą mieć one rozmiary 45×45 cm, 60×60 cm, 80X80 cm, 60x120cm i większe. Duże płytki nadają podłodze gładki, jednolity wygląd. Dzieje się tak, ponieważ są one przerywane mniejszą liczbą linii fug niż w przypadku podłóg układanych z małych płytek. Im więcej linii fugowych, tym bardziej skomplikowany do ułożenia będzie projekt podłogi czy ściany, dodatkowo będzie ona wyglądała nieporządnie. Na rozległej podłodze na dużej przestrzeni ten efekt może być jeszcze wzmocniony, ale możesz uniknąć tego problemu, wybierając większe płytki.

Dodatkową zaletą płytek wielkoformatowych jest to, że sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe i bardziej przestronne. Nawet jeśli wykładasz spore pomieszczenie, możesz docenić jeszcze wspanialsze wrażenie, jakie duże kafelki mogą nadać wnętrzu. Koszty zakupu i ułożenia płytek wielkoformatowych mogą być zróżnicowane. Na przykład płytki ceramiczne mogą być jednym z najbardziej ekonomicznych wyborów, a cena wyjściowa płytek gresowych jest zazwyczaj nieco wyższa. Jeśli chcesz obniżyć koszty układania płytek, korzystne może być wybranie prostszego kształtu. Na przykład wybierz prostokątny lub kwadratowy wzór, a nie taki z ukośnymi liniami, jak heksagon czy oktagon.

Na podłogach dobrym pomysłem jest wybór płytek, które zapewnią przyczepność pod stopami. Rozważ matowe płytki Domino Entina idealne na podłogi, które zakupisz na stronie https://e-plytki.eu/pl/c/ENTINA/6079. Może to być szczególnie ważne, jeśli spodziewasz się zamoczenia podłogi w kuchni czy łazience, lub gdy po pokoju będą biegać dzieci. Odpowiednie teksturowane płytki z wysoką klasą antypoślizgowości powinny rozwiązać twoje obawy związane z poślizgnięciem się na podłodze.