Zaletą nowoczesnego sprzętu budowlanego jest możliwość przystosowania go do różnych zdań. Przykładowo w standardowej koparce znajduje się hydrauliczny system zasilania, a sama łyżka jest wymienna.

Dzięki temu możemy ją odłączyć i zastosować inną końcówkę. Dzięki temu jedna koparka będzie mogła wykonywać wiele różnych zadań. Najnowsze koparki przystosowane są do wykonywania wielu różnorodnych prac. Podczas prac ziemnych, koparki mogą zastąpić spychacze do niwelowania terenu. Najczęściej koparki wykorzystywane są zgodnie z przeznaczeniem czyli do prowadzenia wykopów, jednak można też tego rodzaju sprzęt wykorzystać do wyrównania terenu czy drogi. W szczególnych przypadkach koparki przydać mogą się także do odśnieżania czy do rozładunku różnego rodzaju materiałów, jeśli jest do tego rodzaju prac oczywiście przystosowana, zwłaszcza jeśli chodzi o ciężkie ładunki.

Wysięgnik koparki, ma duży udźwig dzięki czemu będzie bardzo dobrze nadawał się do unoszenia ciężkich bali. Koparka jest bardzo mobilna, dzięki czemu może sprawnie poruszać się po wąskich leśnych traktach i pomiędzy drzewami.

Oczywiście akcesoriów jakie możemy wykorzystać w przypadku wycinki drzew, wiele z nich jest bardzo uniwersalnych i można je wykorzystywać także do innych zastosowań. Jeżeli chcemy wykorzystać nasza koparkę do prac leśnych można wykorzystać ją w odpowiedni sprzęt. Z pewnością bardzo dobrym pomysłem będzie osprzęt leśniczy liv osa, który można dołączyć do koparki zamiast standardowej łyżki. Może przykładowo posłużyć do ładowania drzew na przyczepę ciężarówki. Dzięki temu nie musimy kupować czy też wynajmować specjalistycznych pojazdów wystarczy nam tylko standardowa koparka. Nożyce służące do załadunku drzew można zastąpić także nożycami które mogą służyć do wyburzeń, mogą przykładowo służyć do cięcia różnego rodzaju konstrukcji stalowych. Może być to przykładowo chrupak, ale także specjalistyczne nożyce. Dzięki nim można bardzo sprawnie prowadzić wiele różnego rodzaju prac nie tylko wyburzeniowych.