Każdy właściciel samochodu i jego użytkujący powinni wiedzieć, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu, którym kierują.

Zasady te są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 roku. W rozporządzeniu tym zawarte są warunki techniczne i zakres niezbędnego wyposażenia samochodu. Te informacje znajdziesz również na naszej stronie internetowej, gdzie przedstawiamy pigułkę wiedzy dla każdego kierowcy i właściciela samochodu. Każdy pojazd, który będzie się poruszał po polskich drogach, bezwzględnie powinien być wyposażony w gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Wszystko ze znakiem homologacji.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu?

Jaką gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy wybrać?

Gaśnica, którą powinniśmy mieć w samochodzie, musi mieć minimalną wielkość 1 kg i oczywiście posiadać aktywną homologację i badanie techniczne. Takie badanie musimy aktualizować każdego roku. Należy pamiętać, że jest to sprzęt ratujący życie, więc musi być umieszczony w miejscu, do którego będziemy mieli łatwy dostęp. W przypadku jej złego przechowywania policja może wystawić nam mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Taka sama sytuacja dotknie nas, jeżeli jej badanie techniczne będzie nieważne. Kolejnym obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu jest trójkąt ostrzegawczy o odpowiednio dużej powierzchni. Tutaj również określa to homologacja. Jego brak w samochodzie skończyć się może mandatem do 200 złotych. Trójkąt ostrzegawczy jest niezbędny przy kolizji lub wypadku drogowym. Niestety w wielu przypadkach jego nieużycie w trakcie wypadku powoduje kolejny. Odpowiednie zabezpieczenie i ostrzeżenie innych kierowców jest niezbędne, dlatego policja często sprawdza, w jakim stanie jest nasz trójkąt. Na pytania związane z obowiązkowym wyposażeniem samochodów osobowych odpowiedzieliśmy także na naszej stronie internetowej pod adresem: https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/obowiazkowe-wyposazenie-samochodu-osobowego-o-czym-pamietac/, gdzie dowiesz się o wszystkich niezbędnych rzeczach, które powinieneś mieć w swoim aucie.