Baterie zasilają obecnie niezliczone ilości różnych urządzeń, zaczynając od naszych telefonów komórkowych poprzez laptopy po sprzęt medyczny czy też budowlany. Dzięki nim nasze urządzania możemy obecnie zabierać ze sobą bez potrzeby podłączania ich do gniazdka.
Oczywiście jest to możliwe dzięki opracowaniu małych i lekkich baterii o dużej pojemności.
Każda bateria ma biegun dodatni i ujemny, które są wykonane z metalu. Metal składa się z elektronów, które są ujemnymi składnikami atomów i jonów. Na zachowanie elektronów można wpływać na przykład za pomocą specjalnych kwasów, w przypadku akumulatorów metale zanurzone są w cieczy elektrolitowej. Można więc sobie wyobrazić dwa naczynia, jedno z ujemnie naładowanymi elektronami metalu czyli biegun ujemny i taki, który odbiera te elektrony czyli biegun dodatni, na przykład z miedzią. Do połączenia obu pojemników można użyć drutu, który będzie wprawiał w ruch elektrony. Elektrony przepływają z bieguna ujemnego, anody, do bieguna dodatniego, katody. Biegun ujemny, anoda, dostarcza elektrony ujemne, które są przejmowane przez biegun dodatni akumulatora, katodę. Powoduje to wytwarzanie energii elektrycznej, z której mogą korzystać podłączone do akumulatora urządzenia. Im więcej elektronów przepływa z anody na katodę, tym wyższy jest prąd wyjściowy. Baterie można stosować w przypadku różnych urządzeń. Obecnie baterie litowo-jonowe są obecnie najpopularniejsze jednak kiedyś wykorzystywane były akumulatory nimh, jednak jak pokazały badania akumulatory opierające się na wykorzystywaniu litu okazały się wydajniejsze.
Jednak zwykłych baterii nie można ładować, po rozładowaniu trzeba zakupić nowe baterie, aby urządzenie działało poprawnie.
W naszych domach najczęściej korzystamy z baterii paluszków czyli baterii AA i AAA. Można je znaleźć przykładowo w naszym pilocie do telewizora, czy też kontrolerze do gier wideo. Różnego rodzaju baterie znajdziemy także w sprzęcie audio-video, przykładowo w kamerach, które pozwalają na wiele godzin filmowania.