Jeszcze kilka lat temu jeśli kupowało się komputer czy laptop, nie było większego wyboru, jakiego rodzaju pamięci masowej używać w laptopie lub komputerze stacjonarnym. Jeśli kupiłeś przenośny i lekki laptop w ciągu ostatnich kilku lat, najprawdopodobniej masz dysk SSD jako główny dysk rozruchowy.

Większe laptopy coraz częściej przestawiają się także na dyski rozruchowe SSD, podczas gdy tanie urządzenia wciąż preferują dyski twarde HDD. Tymczasem dyski rozruchowe w komputerach stacjonarnych to miszmasz dysków SSD lub HDD, w niektórych przypadkach system jest wyposażony zarówno w dysk SSD jako dysk rozruchowy, jak i dysk twardy HDD jako dodatek do pamięci o większej pojemności. Tradycyjny wirujący dysk twardy HDD to podstawowa pamięć masowa na komputerze. Oznacza to, że informacje na nim nie znikają po wyłączeniu systemu, w przeciwieństwie do danych przechowywanych w pamięci RAM. Dysk twardy jest w zasadzie metalowym talerzem z powłoką magnetyczną, która przechowuje twoje dane, niezależnie od tego, czy są to prognozy pogody z ostatniego stulecia, kopia wysokiej rozdzielczości filmu czy kolekcja muzyki cyfrowej. Głowica odczytu / zapisu na ramieniu uzyskuje dostęp do danych podczas obracania się talerzy. Współczesne dyski SSD nie tylko mogą pochwalić się szybkością, ale są odporne na wielokrotny zapis i odczyt.

Dyski SSD są chronione najnowszymi technologiami, takimi jak wyrównywanie zużycia i zarządzanie złymi blokami. Dzięki odpowiednim narzędziom optymalizacyjnym możesz także zachować dysk SSD w dobrym stanie, aby cieszyć się szybkim działaniem komputera. Dysk SSD działa funkcjonalnie tak samo jak dysk twardy, ale zamiast tego dane są przechowywane w połączonych układach pamięci flash, które zatrzymują dane, nawet gdy nie ma zasilania. Te układy flash są innego rodzaju niż te stosowane w napędach USB i są zazwyczaj szybsze i bardziej niezawodne. Dyski SSD są w związku z tym droższe niż dyski HDD o tej samej pojemności. Jednak podobnie jak napędy USB, często są znacznie mniejsze niż dyski twarde HDD i dlatego oferują producentom większą elastyczność w projektowaniu komputerów czy laptopów. Chociaż mogą zastąpić tradycyjne wnęki na dyski twarde 2,5 lub 3,5 cala, można je również zainstalować w gnieździe rozszerzeń PCI Express lub nawet bezpośrednio na płycie głównej, co jest obecnie powszechne w wysokiej klasy laptopach i urządzeniach typu 2 w 1. Dyski SSD montowane na płycie głównej używają formatu M.2. Dyski SSD mogą różnić się rodzajem zapisu i mogą występować w wersjach Single Level Cell, Multi Level Cell i Triple Level Cell, które różnią się ilością bitów zapisywanych w pojedynczej komórce. Obecnie dyski SSD dzięki funkcji wyrównanego zużycia, czyli pewnego rodzaju kompensacji zużycia, dyski SSD zrobiły kolejny duży krok w kierunku jeszcze większej niezawodności.

Dyski SSD nowej generacji równomiernie dystrybuują przechowywane dane w całej pamięci. Chroni to w jak największym stopniu wszystkie komórki pamięci. Niektóre dyski SSD mają teraz tak zwany tryb SLC. Znamy już termin SLC jako rodzaj pamięci. W przypadku pamięci SLC zapisywany jest tylko jeden bit na komórkę pamięci. Jeśli płytka MLC lub TLC działa w trybie SLC, emuluje pamięć SLC i początkowo zapisuje tylko 1 bit na komórkę. Jeśli w pewnym momencie pamięć stanie się niewystarczająca, normalny proces przechowywania będzie kontynuowany. Dyski SSD osiągają doskonałe wyniki w testach prędkości odczytu i zapisu Awarie poszczególnych komórek pamięci pojawiają się dopiero po latach. Obecnie ceny dysków SSD szybko spadają, dlatego coraz chętniej kupowane są dyski 480GB i większe. Przejście na dyski SSD z HDD jest opłacalne, ponieważ zyskujemy znacznie na prędkości, tego rodzaju dyski to także znacznie niższe zużycie energii i mniejszą ilość miejsca wymagana na dyski SSD w porównaniu do tradycyjnych dysków twardych. Wymieniając dyski twarde na najnowsze dyski SSD, widoczne jest zwiększenie wydajności aplikacji, może być to szczególnie zauważane w przypadku wymagających aplikacji graficznych, czy renderowania video. Ciekawe dyski o wysokiej pojemności możemy znaleźć na stronie https://vobis.pl/dyski-ssd-1tb.