Mimo iż w ostatnich latach kary dla pijanych kierowców zostały zaostrzone, na polskich drogach, wcale nie jest bezpieczniej. Mandat, więzienie czy zabranie prawa jazdy nie zmuszają kierowców do refleksji, a powinny.

Kara zależy od promili we krwi.

Zarzut popełnienia przestępstwa otrzyma kierowca, który podczas kontroli drogowej będzie miał więcej niż 0,5 promila w wydychanym powietrzu. W takiej sytuacji grozi mu areszt, zatrzymanie prawa jazdy nawet na piętnaście lat, kara grzywny i konieczność sprawdzenia rozkładu autobusów. Jeśli pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek, w którym będą osoby ranne, bądź w wyniku którego śmierć poniesie niewinna osoba, grozi kara bezwzględnego pozbawienia wolności nawet na dwanaście lat, przymus zapłaty zadośćuczynienia rodzinie ofiary, a także dożywotnie zabranie prawa jazdy. O popełnienie wykroczenia natomiast oskarżony zostanie kierowca, który miał we krwi 0,2 do 0,5 promila. W tym wypadku kara będzie łagodniejsza, bo najniższy mandat wynosi 50 zł, prawo jazdy zostanie zatrzymane maksymalnie na 3 lata, a kara pozbawienia wolności w takiej sytuacji jest rzadko stosowana. Można powiedzieć, że w najlepszej sytuacji znajdą się pijani kierowcy pojazdów nie mechanicznych, gdyż dla nich kodeks karny przewidział mandat od 20 zł, areszt na 14 dni i zakaz prowadzenia pojazdów nie mechanicznych.

Pijany za kółkiem i co dalej?

Po zatrzymaniu, sprawdzeniu i stwierdzeniu stanu nietrzeźwości kierowcy zastaną postawione zarzuty. Będzie musiał stawić się na przesłuchanie w wyznaczonym terminie. Tutaj jednak każdy będzie miał dwa wyjścia. Może od razu przyznać się do winy i zgodzić się na karę, jaką oferuje prokurator, bądź nie zgodzić się i czekać na rozprawę sądową. Pochopne podejmowanie decyzji pod wpływem stresu czy emocji nie jest dobrym pomysłem, często orzeczenie sądowe jest znacznie łagodniejsze niż warunki oferowane przez prokuratora. Warto się poradzić adwokata, by nie wpaść w jeszcze większe tarapaty. Jest wiele okoliczności, które skutecznie pomogą złagodzić wyrok.

Przeczytaj o możliwości złagodzenia wyroku tutaj.