Od wielu lat trwa proces wzmacniania Wojska Polskiego, zarówno pod względem organizacyjnym, jak również w zakresie pozyskiwania nowoczesnych systemów uzbrojenia.

W związku z obecną sytuacją, trwającą wojną na terenie Ukrainy, została uchwalona z dniem 11 marca 2022 roku ustawa o obronie ojczyzny, a weszła w życie 23 kwietnia 2022 roku, czyli 30 dni po publikacji. Ustawa ta wprowadza prostsze mechanizmy rekrutacji, nowy system zachęt dla kandydatów do służby wojskowej oraz bardziej elastyczne zasady awansu dla żołnierzy.

Ustawa o obronie ojczyzny zapewni podstawy do wzmocnienia sił Wojska Polskiego

Co zmieni ustawa o ochronie ojczyzny

Ustawa o obronie ojczyzny uporządkuje obowiązujące dotychczas przepisy zastępując ustawę z 1967 roku. Do głównych celów ustawy należy przykładowo zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz możliwość lepszego wyszkolenia żołnierzy. Ustawa o obronie ojczyzny stwarza podstawy do budowy polskiej armii, która będzie w stanie odeprzeć wrogie ataki, i będzie w stanie wypełnić swój podstawowy obowiązek, jakim jest skuteczna obrona ojczyzny.

Ze względu na obecną sytuację ustawa została przyjęta dość szybko i bez znacznych poprawek. Ustawa o obronie ojczyzny reguluje zasady pełnienia służby wojskowej przez żołnierzy ochotników. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa pełniona będzie przez 12 miesięcy, natomiast obowiązkowa 9 miesięcy. Osoby odbywające dobrowolną zasadniczą służbę wojskową otrzymywać będą uposażenie w wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Żołnierze zawodowi mogą również liczyć na dodatek motywacyjny, zależny od wyników pełnionej służby.

Priorytetem Wojska Polskiego jest obrona ojczyzny, zatem ustawa mówi również o ochronie stosunku pracy żołnierzy, która została rozszerzona. Wszyscy żołnierze podczas pełnienia swoich obowiązków służbowych podlegają ochronie, jaka przysługuje funkcjonariuszom publicznym. Należy podkreślić, że wprowadzenie w życie ustawy o obronie ojczyzny nie oznacza, że wprowadzona zostanie obowiązkowa zasadnicza służba wojskowa.