Zaburzenia lękowe są problemem wielu ludzi.
Występują niezależnie od wieku, płci, pozycji społecznej. Osoby, które cierpią na zaburzenia lękowe odczuwają paraliżujący strach w sytuacjach, które nie stanowią realnego zagrożenia dla ich zdrowia lub życia. W przypadku zaburzeń lękowych niezbędna jest psychoterapia (a czasem również farmakoterapia), gdyż nieleczone mają tendencję do utrwalania się. Dodatkowo chronicznie odczuwany silny lęk przyczynia się do powstawania chorób somatycznych.
Psychoterapia w zaburzeniach lękowych
Współczesna nauka stoi na stanowisku, że zaburzenia lękowe są spowodowane zarówno przez czynniki genetyczne (możemy mieć szczególne predyspozycje do ich wystąpienia, gdy nadarzy się odpowiednia sytuacja), a także środowiskowe. Istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń lękowych u osób, w których rodzinach występowały choroby psychiczne, ubóstwo, alkohol, przemoc czy molestowanie seksualne. Pamiętajmy, że nawet gdy mamy predyspozycje do zaburzeń lękowych, nie znaczy to wcale, że muszą one zdominować nasze życie. Dzięki pomocy profesjonalnej psychoterapii mamy duże szanse na pozbycie się ich.
Osoby mające problemy z zaburzeniami lękowymi powinny zgłosić się do psychoterapeuty, który ma doświadczenie w leczeniu takich problemów (dobrego specjalistę możemy znaleźć między innymi tu: Gabinet Ego – Nina Turek – Psychoterapia ). Warto zdawać sobie sprawę, że w procesie leczenia pomocna może być zmiana diety (u osób z zaburzeniami lękowymi często stwierdza się niedobory witamin z grupy B). Czasem lęki są tak silne, że w celu ich pokonania stosuje się farmakoterapię (może być konieczna zwłaszcza na początku psychoterapii, kiedy nasze lęki nie są jeszcze przepracowane). Zdaniem wielu psychoterapeutów skutecznym sposobem na obniżenie lęku u pacjentów zmagających się z zaburzeniami lękowymi jest uprawianie sportu (aktywność fizyczna sprawia, że ludzki organizm zaczyna wytwarzać endorfiny, które nazywane są hormonami szczęścia).