Nie tylko kolor, czy też materiał, z którego została uszyta firana ma znaczenie. Okazuje się, że wiele osób pomija kwestię sposobu wykończenia. A sposobów na to jest całkiem sporo, zatem warto wybrać ten najlepszy dla siebie.

O końcowym wyglądzie, a także ogólnej estetyce jaką przybiorą firanki haftowane decyduje między innymi sposób wykończenia materiału. W wielu pomieszczeniach ma to ogromne znaczenie, ponieważ wpływa na sposób przymocowania firany do karnisza. Właśnie dlatego część pań po zakupie musi przerabiać firanki. Wykończenie ma wpływ na ogólny wygląd, ale również na trwałość produktu.

Jakie są sposoby wykończenia firan?

Najpopularniejszym, a także również najprostszym sposobem na wykończenie zarówno dołu, jak i krawędzi konkretnej firany jest bez wątpienia tak zwany zakład prosty. Stosuje się go bardzo często, ponieważ wygląda estetycznie. Najczęściej stosuje się go w przypadku firan, które wiesza się na „żabki”, które następnie przesuwa się po szynach. Kolejnym wykończeniem są szelki. Jest to rozwiązanie bardzo cenione przez współczesne kobiety. Szelki są robione najczęściej z tej samej tkaniny, z jakiej została zrobiona firana. Jest to doskonały rodzaj mocowania, który sprawia, że firany haftowane metrażowe można szybko założyć na karnisz. Ważne jest to, byś w momencie zakupu firan w sklepie internetowym Romanetka uwzględniła również długość szelek przy wyborze długości tkaniny. W ostatnim czasie coraz częściej stosowane są również tak zwane tunele. Są to otwory, które umieszcza się w górnej części materiału. Jest to wygodny sposób mocowania, który sprawia, że drążek jest niemal niewidoczny, dzięki czemu całość nabiera klasy i elegancji. Jest to rozwiązanie często spotykane, na przykład w salonach. Warto również wymienić okute otwory, które wykonuje się w konkretnej tkaninie. W tym przypadku minusem może być dość głośne przesuwanie firany po drążku, a może to być w szczególności uciążliwe w sypialni. Ostatni sposób wykończenia firany to agrafka metalowa albo plastikowa. Jest to odmiana dla tradycyjnych żabek. Zaczepia się je albo przyszywa do materiału i można w ten sposób zamaskować je, a tym samym również sam karnisz. Jest to również bardzo eleganckie rozwiązanie, które sprawdza się jeśli postawisz na firany haftowane z gipiurą. Warto dobrać najlepsze rozwiązanie do swoich potrzeb. Możesz również dowolnie przerobić swoje stare firany, które od dłuższego czasu leżą nieużywane w Twojej szafie. W ten sposób możesz nadać im zupełnie nowego charakteru.