Podczas budowy geodeci określają dokładną lokalizację dróg lub nieruchomości oraz odpowiednie głębokości dla fundamentów projektowanych budynków.

Prowadzą badania ewidencji gruntów i tytułów gruntów, aby pokazać zmiany w granicach nieruchomości i zgłaszać ograniczenia, takie jak rodzaj i wielkość konstrukcji, które mogą zostać zbudowane na działce. Większość geodetów pracuje dla firm geodezyjnych lub inżynieryjnych, niektórzy pracują w budownictwie lub dla urzędów państwowych. Chociaż geodeci spędzają czas w biurach, praca w terenie jest niezbędna i często wymaga stania przez dłuższy czas i chodzenia na duże odległości, czasem również przenoszenia ciężkiego sprzętu, przy każdej pogodzie. Geodeci zazwyczaj potrzebują dyplomu z geodezji lub pokrewnej dziedziny. Jest to potrzebne do poświadczania dokumentów prawnych i świadczenia usług geodezyjnych dla ludności. Oprócz ukończenia studiów, geodeci na ogół potrzebują kilku lat doświadczenia w pracy, aby nabyć biegłości w świadczeniu usług. Jeśli zamierzasz specjalizować się w konstrukcjach, będziesz potrzebować bardziej dogłębnej wiedzy z zakresu fizyki, a dyplom z inżynierii budowlanej lub lądowej będzie z pewnością przydatny. Geodeci morscy lub hydrograficzni badają porty, rzeki i inne zbiorniki wodne w celu określenia linii brzegowych, topografii dna, głębokości wody i innych cech. Górnicy badają i sporządzają mapy tuneli w podziemnej kopalni.

Badają odkrywki, aby określić objętość wydobywanego materiału.

Geodeci mogą świadczyć wiele różnorodnych usług w zależności od wiedzy oraz specjalizacji. W zależności od określonych obowiązków zawodowych, geodezja obejmuje zarówno prace terenowe, jak i biurowe. Jeśli chcesz wykonać podział działki Kraków – HiLevel firma geodezyjna z pewnością pomoże. Praca w terenie obejmuje pracę na świeżym powietrzu w każdych warunkach pogodowych, chodzenie na duże odległości i stanie przez dłuższy czas podczas wykonywania pomiarów. Podczas pracy w pobliżu miejsc niebezpiecznych, takich jak ruch uliczny, geodeci zazwyczaj noszą kaski i kamizelki w jaskrawych kolorach lub odblaskowe, aby łatwiej było ich zobaczyć.