Często używamy terminów takich jak separacja i rozwód niemal zamiennie, ale terminy te mają bardzo różne znaczenie prawne.

W rzeczywistości istnieją nawet różnice między nieformalnym rozstaniem małżonków a separacją prawną. Udając się do sądu, często ważne jest, aby użyć bardzo precyzyjnych terminów do opisania sytuacji, aby zapewnić ochronę swoich praw, dlatego ważne jest, aby zrozumieć różnicę między tymi terminami.

Jaka jest różnica między separacją a rozwodem?

Kancelaria adwokacka BPG w Katowicach zajmuje się sprawami rodzinnymi

Rozstanie małżonków oznacza po prostu życie osobno. Nie musisz składać dokumentów sądowych w celu separacji, a prawo nie wymaga i nikt nie może cię zmusić, abyś mieszkał ze współmałżonkiem, jeżeli już tego nie chcesz. Jednak prawna separacja może już wpłynąć na niektóre z twoich praw, takie jak określone wymagania dotyczące statusu świadczeń lub podatki. Najlepszym sposobem ustalenia, czy separacja lub rozwód jest najlepszą opcją dla ciebie i twojego małżonka, jest rozmowa z wykwalifikowanym, doświadczonym adwokatem praktykującym w zakresie prawa rodzinnego przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Jeśli zdecydujesz się na separację lub rozwód, będziesz musiał wypracować ustalenia dotyczące opieki nad dziećmi, jeśli takie masz, alimentów na dzieci oraz opłacania bieżących rachunków. Jeśli zaczną pojawiać się spory, mediator lub prawnik może pomóc współmałżonkom w osiągnięciu porozumienia. Prawna separacja to poważna zmiana statusu twojego małżeństwa. Nie musisz jednak być w separacji prawnej, aby się rozwieść, możesz zdecydować się od razu na rozwodu, jeśli wybierzesz lub pozostaniesz w separacji prawnej na czas nieokreślony.

Pod wieloma względami separacja prawna jest tym samym, co rozwód. Obie procedury obejmują ustalenie opieki nad dziećmi, odwiedziny, alimenty i, jeśli to konieczne, nakazy alimentacyjne. Cały majątek wspólny i długi są podzielone. Największą różnicą jest to, że jeśli masz separację prawną, teoretycznie nadal jesteś w związku małżeńskim, nie można wrócić do nazwiska panieńskiego ani wstąpić w inny związek małżeński. Kancelaria adwokacka BPG w Katowicach może pomóc przeprowadzić cię przez proces separacji lub rozwodu i wyjaśnić kwestie z tym związane. Jeśli rozważasz separację lub rozwód ze współmałżonkiem, dobrym rozwiązaniem może być skonsultowanie się z doświadczonym prawnikiem rodzinnym.