Sposobem na oszczędzaniu energii potrzebnej do podgrzania wody są z pewnością kolektory słoneczne, dzięki którym możemy uzyskać do tego potrzebne ciepło.

Do tego potrzebna będzie także cała specjalna instalacja wodna, obsługująca kolektory słoneczne. Pompa, wymusza zatem obieg wody, jaka po prostu stygnie w czasie krążenia w całej instalacji. Przed każdym sezonem grzewczym, powinniśmy wiedzieć o odpowiednim sprawdzeniu całej instalacji. Z pewnością ważne będzie odpowietrzenie kaloryferów, zwracając przy tym szczególną uwagę na kaloryfery znajdujące się najwyżej, zazwyczaj najwyższym punktem będzie odpowietrzacz kaloryfera umiejscowionego w łazience na górnym piętrze. Oczywiście kolektory słoneczne będą jedynie dogrzewały, więc musimy posiadać inny urządzenia grzewcze.

Jeszcze nie tak dawno kolektory słoneczne kojarzono z filmami science-fiction i drogimi inwestycjami ekologicznymi. Jednak postęp technologiczny sprawia, że są one już wykorzystywane w małych domkach jednorodzinnych.

Bowiem za ich pomocą można podgrzać wodę, ogrzać dom, a mogą także stanowić źródło energii elektrycznej. A wizja darmowej energii jest jakże bardzo kusząca. Ogrzewanie za pomocą energii słonecznej może stać się naprawdę realną alternatywą dla tradycyjnych technologii. Obecnie w budownictwie pojawia się wiele interesujących rozwiązań, które pozwalają nam na zmniejszenie kosztów eksploatacji domu. Przykładem są kolektory, wykorzystując energię słoneczną można będzie oszczędzać na kosztach ogrzewania. Z pewnością kolektory można będzie znaleźć u wielu dostawców. W zależności, od wielkości naszego dachu można będzie dobrać odpowiednią wielkość, jak również ilość kolektorów słonecznych. Naturalnie kolektory należy ustawić w taki sposób aby można było jak najlepiej wykorzystać promienie słoneczne. Obecnie dostępna jest fotowoltaika z dotacją, zatem możemy uzyskać zwrot cześć poniesionych kosztów. Zatem jeżeli decydujemy się na tego rodzaju rozwiązanie warto ubiegać się o dofinansowanie.