Jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego świata jest ochrona środowiska naturalnego. Zanieczyszczenie powietrza, gleby oraz wód zagraża ludziom, zwierzętom i roślinności. Dlatego do programów szkolnych włączono tematykę związaną z tymi zagadnieniami. A wszystkie media propagują używanie na co dzień przedmiotów wykonanych z surowców podlegających biodegradacji, lub nadających się do wielokrotnego przetwarzania bez szkody dla środowiska. Są to różne wyroby z drewna, papieru i tkanin z włókien naturalnych bawełny lub lnu. 
W jaki sposób można przyczynić się do ochrony środowiska we własnym otoczeniu?

Ekologia na co dzień

Najbardziej popularnym sposobem na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego jest unikanie wyrobów z tworzyw sztucznych – plastikowych sztućców, opakowań i słomek do napojów, oraz foliowych woreczków. Płynne produkty spożywcze, kosmetyczne i środki czystości lepiej kupować w szklanych butelkach zamiast w jednorazówkach. Nie da się całkowicie wyeliminować z użytku tworzyw sztucznych, ale można ułatwić ich utylizację poprzez segregowanie odpadów z gospodarstwa domowego. Papier i tkaniny mogą posłużyć jako surowce wtórne, a szkło powraca do hut na dalszy przerób.

Promocja życia w stylu zgodnym z zasadami ekologii.

Na różnego rodzaju przedmiotach użytkowych zamieszczane są symbole roślinne oznaczające, że produkt wykonany jest z naturalnych surowców „bio”, lub okrężnie ułożone strzałki symbolizujące tworzywa nadające się do recyklingu „eco”. Młodzież chętnie kupuje torby ekologiczne z nadrukiem zielonego liścia, pędów bambusa, lub strzałek. Torby wykonane są z wytrzymałej tkaniny bawełnianej, zazwyczaj w kolorze naturalnym lub odcieniach zieleni. Wygodne uchwyty pozwalają na noszenie torby w ręku albo na ramieniu. Studenci noszą w nich mniejsze laptopy i notatniki, uczennice podręczniki i zeszyty. Taka torba to przedmiot praktyczny w użyciu; jest lekka i nie odkształca się po wypraniu. Poza tym, w ostatnich latach zapanowała moda na afiszowanie swoich poglądów proekologicznych.

Promocja produktów i akcji społecznych

Uszyte z bawełny barwionej na różne kolory torby ekologiczne z nadrukiem logo firmy, są często stosowanymi gadżetami reklamowymi. Wydawcy książek i innych publikacji pakują w nie egzemplarze sprzedawane na kiermaszach. Organizatorzy akcji charytatywnych rozdają uczestnikom wydarzeń torby uwidaczniające ważne społecznie cele. W dużych marketach spożywczych nie udostępnia się już plastikowych reklamówek. Klienci, którzy chcą zapakować kupione produkty, mogą przy kasie nabyć płócienną torbę wielorazowego użytku. Wszystko to ma na celu przypominanie osobom z lokalnej społeczności o konieczności dbania o otoczenie, w którym żyją.