Samochody ciężarowe, poruszające się po naszych drogach, emitują duże ilości spalin. Dlatego wprowadzane są różnego rodzaju normy, które regulują ilość emitowanych spalin.

Pojawia się również AdBlue, które potrafi neutralizować, tlenki azotów, powstające podczas spalania paliwa. Zamiast tego powstaje azot oraz para wodna. Które nie są szkodliwe dla środowiska, azot jest składnikiem powietrza, natomiast para wodna zamienia się w wodę. Dzięki stosowaniu tego rodzaju katalizatorów, można bardziej wykorzystać paliwo, ponieważ spalane są większe ilości paliwa, a nawet dopalane pozostałości. AdBlue jest roztworem mocznika, o bardzo czystej konsystencji. Produkowany jest najczęściej w zakładach chemicznych. Produkują go Zakłady Azotowe „Puławy”, gdzie produkowany jest również mocznik. AdBlue jest stosunkowo nowym produktem zakładów chemicznych, w Polsce jeszcze mało rozpopularyzowany, natomiast od lat stosowany za granicą. Jednak firmy logistyczne w Polsce doceniają jego zalety. Firmy logistyczne poszukują oszczędności, przykładowo można zaoszczędzić na spalaniu paliwa. Można stosować specjalne katalizatory takie jak AdBlue, które powodują lepsze spalanie paliwa. Również pozwalają na wyeliminowanie substancji szkodliwych. W procesie spalania paliwa powstają tlenki azotu, jednak po zastosowaniu AdBlue, powstaje nieszkodliwy azot oraz para wodna.

Stosowanie tego preparatu, ma bardzo dobry wpływ na prace silnika. Zmniejsza również zużycie paliwa, jak również ma świetny wpływ na nasze środowisko naturalne.

AdBlue jest wtryskiwane bezpośrednio w rurze wydechowej, co pozwala na dotarcie bezpośrednio do spalin. Wydłuża również okres serwisowania samochodu, ponieważ silnik jest mniej obciążony, przez co zużywa się w mniejszym stopniu. AdBlue produkowane jest w Zakładach Azotowych „Puławy”, gdzie produkowany jest również mocznik. Dzięki temu można uzyskać najlepszej jakości katalizator, który bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku każdego silnika. Koniecznym wyposażeniem będzie także licznik do zbiornika adblue, kiedy ilośc adblue jest za mała będziemy wczesniej mieli informację aby uzupełnić niedobór.